red. Andrzej Szumski – członek zarządu AZS AWF Wrocław

Strona główna » red. Andrzej Szumski – członek zarządu AZS AWF Wrocław

Ukończył wrocławską Akademię Wychowania Fizycznego. Obecnie pełni funkcję prezesa zarządu Wydawnictwa Słowo Polskie oraz redaktora naczelnego Słowa Sportowego Jest trenerem drugiej klasy lekkiej atletyki.

Długa przygoda ze sportem rozpoczęła się w Technikum Mechanizacji Rolnictwa we Wrocławiu. Przed laty jedna z najbardziej usportowionych szkół w Polsce. Jako uczeń  był wyróżniającym się sprinterem na Dolnym Śląsku. Członek kadry narodowej juniorów. Utrzymujące się przez kilka lat rekordy szkoły na dystansach od 100 do 400 m pobił dopiero jeden z najbardziej utalentowanych w Polsce czterystumetrowców, Ryszard Podlas. Poważna kontuzja kolana uniemożliwiła dalszą karierę sportową. Po studiach wrócił do Pracz, ale już  jako nauczyciel i trener. Z bardzo utalentowaną młodzieżą święcił triumfy m.in. podczas zawodów krajowych.

W następnych latach pełnił funkcje kierownicze w OSIR Fabryczna, AZS Politechnika Wrocław. Zawsze był związany ze sportem wyczynowym, ale najbardziej z szermierką i lekkoatletyką. W czasie jego kadencji sportowcy AZS Politechnika zanotowali największe sukcesy w historii tego klubu. Między innymi Robert Felisiak zdobył dwukrotnie medal mistrzostw świata juniorów, oraz liczne tytuły mistrzów Polski, a także zwycięstwa w pucharach świata. Ponadto piłkarze ręczni, tenisistki stołowe awansowali do ekstraklasy. Natomiast sekcja wioślarska należała do najlepszych w kraju.

Kolejne lata pracy zawodowej to wyłącznie dziennikarstwo w Wieczorze Wrocławia i Słowie Polskim. W roku 1993 był pomysłodawcą i założycielem jedynego w Polsce tygodnika regionalnego Słowa Sportowe. Gazeta przetrwała do dziś. Skutecznie promuje sport dolnośląski i osiąga bardzo dobre wyniki sprzedaży. Po raz drugi dostąpił zaszczytu społecznej pracy w zarządzie AZS AWF Wrocław.